Haberler
56. Yıl dönümünde merhum Başbakanımız demokrasi şehidi Adnan Menderes'i andık.

MEMLEKET SEVDALISI MERHUM BAŞBAKANIMIZ ADNAN MENDERES ve ARKADAŞLARI, DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ OLARAK İLELEBET MİLLETİMİZİN KALBİNDE YAŞAYACAK ve ANILACAKTIR.

Yassıada'da kurulan ihtilal mahkemeleri, askeri cuntanın emri altında 1,5 yıl süren düzmece yargılamalarla 17 Eylül 1961’ de milli iradeyi yok sayarak, Türk halkına ve demokrasisine tarihinin en acı günlerinden birini yaşatmış, Aydın'ın yetiştirdiği siyaset adamı hemşehrimiz Başvekilimiz Adnan Menderes ve arkadaşlarını idam etmişlerdir.

Türkiye'de çok partili siyasi dönemin başlamasına ve millet tarafından benimsenmesine öncülük eden merhum Başbakanımız Adnan Menderes, Atatürk'ün bizlere işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesi hedefi doğrultusunda Başbakanlığı döneminde ülkemizin dünyayla bütünleşmesine, değişim ve dönüşümüne yönelik büyük hizmetlerde bulunmuş, yaptığı hizmetler ile milletinin gönlünde taht kurmuş güzide devlet adamıydı.

Merhum Menderes'in demokrasi mirası o kadar güçlüdür ki demokrasi tarihimizde şahit olunan hiçbir darbe, halkın iradesini ve demokrasiye olan inancını kırmayı başaramamıştır.

Bu günde daha güçlü bir demokrasi yolunda adımlar atarken merhum Menderes'in yol göstericiliğini unutmuyor ve her geçen gün kendisinin Türk demokrasi tarihindeki önemini daha iyi anlıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde aynı inançla ve cesaretle sürdürmeye çalışıyoruz.

Türk milleti darbelere ve darbecilere karşı, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağını, millet iradesinin vesayet altına alınamayacağını 15 Temmuz'da göstermiştir. Türkiye bugün de darbeci, darbesever zihniyetlerle mücadelesini sürdürmektedir. FETÖ başta olmak üzere içeriden veya dışarıdan ne kadar darbeci ve darbesever varsa mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.

Aramızdan ayrılışının 56. yıl dönümünde Aydın’a ve ülkemize yaptığı hizmetlerden dolayı memleket sevdalısı, demokrasi şehidimiz merhum Başbakanımız Adnan Menderes’i, Bakan arkadaşları Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ı hayır ve minnetle yâd ediyor, bilvesile bütün demokrasi ve hukuk düşmanlarını lanetliyorum.

Saygılarımla.


18 Eylül 2017 Pazartesi

  Geri Dön

facebook.com/mehmeterdem09

twitter.com/mehmeterdem09

instagram.com/mehmeterdem9

webdesign: cagrikesen - 2015